Na zdjęciu strzelba czarnorochowa, będąca bronią bez zezwolenia
Na zdjęciu rewolwer czrnoprochowy Remington, wraz z akcesoriami
Na zdjęciu pistolet czarnoprochowy Colt Navy, dostepny w polsce bez zezwolenia
23 lutego 2024

V. Broń czarnoprochowa – najczęstsze pytania

 

W tym miejscu chciałbym krótko odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących broni czarnoprochowej, które często powtarzają się na różnego rodzaju forach internetowych i stanowią problem zarówno dla nowych, jak i doświadczonych „strzelców czarnoprochowych”.

 

Pytanie I: Gdzie można strzelać z broni czarnoprochowej?

 

Broń czarnoprochowa, pomimo iż dostępna bez zezwolenia jest bronią w rozumieniu ustawy o broni i amunicji. W związku z powyższym na podstawie art. 45 UoBiA, broni czarnoprochowej można używać wyłącznie na strzelnicach. Naruszenie tej zasady grozi karą aresztu lub grzywny, a w razie nawet przypadkowego naruszenia bezpieczeństwa osób trzecich, kara może ulec znacznemu zaostrzeniu.

 

Pytanie II: Czy broń czarnoprochową trzeba trzymać w sejfie?

 

Zgodnie z § 5 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 roku w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji, wskazuje, iż broń palną należy przechowywać w sejfach co najmniej klasy S1. Przepis ten dotyczy jednak wyłącznie broni posiadanej na pozwolenie.

W związku z powyższym broni czarnoprochowej nie trzeba trzymać w sejfie.

Warto pamiętać, że do przechowywania broni czarnoprochowej, będą miały zastosowanie zasady ogólne, określone w art. 32 UoBiA, zgodnie z którymi broń i amunicję należy przechowywać i nosić w sposób uniemożliwiający dostęp do niej osobom nieuprawnionym.

 

Pytanie III: Czy można polować przy pomocy broni czarnoprochowej?

 

O skuteczności broni czarnoprochowej, może świadczyć fakt, iż chociażby w Stanach Zjednoczonych Ameryki, nadal jest używana jako narzędzie łowieckie. Jednakże w Polsce nie można polować w sposób legalny przy pomocy broni czarnoprochowej. Wynika to wprost z § 3 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 23 marca 2005 roku w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz.

 

VI. Podsumowanie

 

Strzelectwo czarnoprochowe to bardzo interesująca i satysfakcjonująca pasja, która często jest początkiem drogi strzelca sportowego.

Warto pamiętać, iż broń czarnoprochowa, pomimo iż dostępna bez zezwolenia jest w pełni funkcjonalną bronią. Z tego względu polecam w pierwszej kolejności nauczyć się bezpiecznej obsługi broni czarnoprochowej i sprawdzić, czy podoba nam się ten sport. Pamiętaj posiadanie broni to nie tylko twoje prawo, ale także obowiązki związane z jej bezpiecznym przechowywaniem i obsługą. Masz pytania? Zapraszam do kontaktu za pośrednictwem kontakt@perspektywaprawa.pl. W związku z dużym zainteresowaniem  tematyką niniejszego wpisu pojawiło się kilka ciekawych pytań, dotyczących aspektów prawnych, związanych z bronią czarnoprochową. Staram się na nie odpowiedzieć w artykule Broń czarnoprochowa - prawnik odpowiada na pytania.

 

autor:

Tymoteusz Przeperski

prawnik, twórca bloga PerspektywaPrawa

więcej o mnie znajdziesz tutaj.

 

IV. Czy można nosić pistolet czarnoprochowy?

 

Pytanie, czy można nosić „nabitą” broń czarnoprochową, jest częstym tematem poruszanym na grupach dotyczących strzelectwa czarnoprochowego. W mojej ocenie jest to dopuszczalne.

Ogólne zasady przenoszenia broni palnej są szczegółowo opisane w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 roku w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji, jednak powyższe rozporządzenie dotyczy wyłącznie broni posiadanej na pozwolenie i nie ma zastosowania do broni czarnoprochowej posiadanej bez zezwolenia. Warto zaznaczyć, że interpretacja ta została w dniu 13 czerwca 2011 roku potwierdzona pismem Naczelnika Nadzoru nad Specjalistycznymi Uzbrojonymi Formacjami Ochronnymi Biura Prewencji Komendy Głównej Policji, znak sprawy ENS-1997/11/MB.

Na gruncie polskiego prawa, nie ma szczególnych zasad, które określałyby noszenie broni czarnoprochowej. W związku z powyższym zastosowanie będą miały przepisy ogólne zawarte w Ustawie o broni i amunicji.

Zgodnie z art. 32 UoBiA broń należ nosić w sposób uniemożliwiający dostęp do nich osób nieuprawnionych. Co do zasady więc najbezpieczniejszym będzie ewentualne noszenie broni znajdującej się w dedykowanej kaburze, umieszczonej w miejscu przylegającym do ciała.

Należy pamiętać, że, pomimo iż każdy model broni czarnoprochowej można zgodnie z prawem nosić, w pewnych sytuacjach swoboda ta może być ograniczana, na przykłada w przypadku imprez masowych lub wprowadzenia ogólnego zakazu noszenia broni. W związku z powyższym nosząc broń, warto być na bieżąco z obowiązującymi przepisami prawa.

Kwestie prawne to jedno, jednak osobiści nie polecam noszenia przygotowanej do strzału broni czarnoprochowej. Archaiczność konstrukcji powoduje brak lub bardzo ograniczone mechanizmy bezpieczeństwa, w związku z tym niebezpieczeństwo niekontrolowanego wystrzału, pomimo, iż niskie, jest zdecydowanie wyższe niż przy broni współczesnej. Niekontrolowany wystrzał z broni o czarnoprochowej stanowi nie tylko ryzyko zagrożenia życia i zdrowia, ale także naraża właściciel na odpowiedzialność karną.

III. Jak działa broń czarnoprochowa

 

Współczesna broń palna działa w oparciu o nabój zespolony wprowadzany do komory nabojowej. W dużym uproszczeniu wszystkie elementy niezbędne do zainicjowania wystrzału są „zamknięte” w łusce. W przypadku broni czarnoprochowej, co do zasady nie ma łuski, a proch jest wsypywany bezpośrednio do lufy lub bębna broni, następnie nakłada się lub wsypuje tzw. przybitkę i dociska pociskiem. Wystrzał wywoływany jest uderzeniem kurka w kapiszon, który inicjuje wystrzał.

Broń czarnoprochowa, dostępna bez zezwolenia jest bardzo różnorodna, znajdziemy wśród niej:

 

  • karabinki pozwalające na celne strzelanie na odległość kilkuset metrów,
  • strzelby gładko lufowe, potocznie nazywane „shotgunem”
  • pistolety, w tym miniaturowe derringery
  • rewolwery takie jak Colt Navy czy Remington Model 1858, stanowiące najpopularniejszy wybór początkujących strzelców

 

Broń czarnoprochowa ma zdecydowanie mniejszą szybkostrzelność od broni współczesnej, jednak jaka jest jej realna moc? Glock 17 stanowiący jeden z najpopularniejszych współczesnych pistoletów używanych w Polsce ma moc na poziomie 480 J, z kolei Colt Walker posiada moc na poziomie 450 J. W związku z powyższym „siła” pistoletu czarnoprochowego jest podobna do współczesnych konstrukcji.

I. Broń bez zezwolenia w Polsce

 

Co do zasady zakup broni jest w Polsce ograniczony i aby legalnie posiadać broń palną, należy posiadać ważne pozwolenie na broń. Dane statystyczne wskakuj, iż legalną broń palną, na której posiadanie wymagane jest zezwolenie, obecnie w Polsce ma około 290 tysięcy obywateli, co stanowi mniej niż jeden procent społeczeństwa! Warto zaznaczyć, że nielegalne posiadanie broni jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do nawet 8 lat.

Istnieje jednak rodzaj „prawdziwej” broni palnej, na której posiadanie nie jest wymagane pozwolenie. Zgodnie z art. 11 pkt 10 Ustawy o broni i amunicji, pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku posiadania broni palnej rozdzielnego ładowania, wytworzonej przed rokiem 1885 oraz replik tej broni.

Broń czarnoprochowa są to w pełni funkcjonalne strzelby, pistolety i rewolwery, stanowiące historyczną broń bojową (lub jej repliki), przez wieki służącą na polach bitew Europy i Ameryki.

Co ważne, aby taką broń posiadać bez zezwolenia, musi być to broń rozdzielnego ładowania, której obsługa polega na tym, że najpierw do „komory nabojowej” wsypujemy proch, a następnie wciskany pocisk. Taka technologia może wydawać się bardzo powolna, jednak w tej definicji mieszczą się także modele broni wielostrzałowej takie jak, chociażby wymienione wyżej rewolwery.

 

II. Jak kupić broń dostępną bez zezwolenia

 

Broń czarnoprochową może kupić każdy pełnoletni obywatel, wyłącznie potwierdzając swój wiek i tożsamość.

Trochę więcej komplikacji pojawia się przy zakupie amunicji. Kapiszony i pociski może nabyć każdy, nawet za pośrednictwem Internetu, jednak obostrzeniom podlega zakup czarnego prochu. Aby legalnie nabyć czarny proch, kupujący musi legitymować się Europejską Kartą Broni Palnej, w której wpisana jest broń posiadana przez „strzelca”.

Europejska Karta Broni Palnej jest wydawana przez Komendanta Wojewódzkiego Policji, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy. Jest to postępowanie administracyjne, a Komendant Policji nie może odmówić wydania Europejskiej Karty Broni Palnej, jeżeli wnioskodawca poprawnie złoży wniosek. Do wypełnionego wniosku należy dołączyć dwa zdjęcia, potwierdzenie dokonania opłaty w wysokości 105,00 zł oraz dokument potwierdzający posiadanie broni (np. rachunek za zakup broni). Sprawę można załatwić korespondencyjnie.

Warto pamiętać, że posiadanie Europejskiej Karty Broni Palnej, nie jest obowiązkiem posiadacza broni czarnoprochowej.

Nawet w przypadku posiadania Europejskiej Karty Broni Palnej nie ma możliwości zakupu czarnego prochu za pośrednictwem Internetu. Wynika to z braku pewnej metody weryfikacji posiadania przez kupującego Europejskiej Karty Broni Palnej oraz ograniczeń wynikających z przepisów dotyczących przesyłania materiałów wybuchowych.

Broń palna bez zezwolenia - czarnoprochowce okiem prawnika

Czy w Polsce można bez zezwolenia posiadać broń palną? Tak w Polsce od niemal 63 lat, każda osoba pełnoletnia może legalnie i bez zezwolenia kupić broń. Zasada ta dotyczy jednak tylko broni określonego rodzaju, a mianowicie tzw. broni czarnoprochowej. Świat strzelectwa sportowego jest mi bliski, dlatego w tym wpisie postaram się przybliżyć regulacje prawne i ogólne zasady związane z „czarnoprochowcami”.

 

Spis treści:

I. Broń bez zezwolenia w Polsce

II. Jak kupić broń dostępna bez zezwolenia

III. Jak działa broń czarnoprochowa

IV. Czy można nosić pistolet czarnoprochowy?

V. Broń czarnoprochowa – najczęstsze pytania

VI. Podsumowanie

Logo bloga PerspektywaPrawa

PerspektywaPrawa

Twoje prawa, nasza pasja

 

Logo strony internetowej PerspektywaPrawa

Perspektywa Prawa

blog autorstwa

Tymoteusza Przeperskiego

 

Polityka prywatności

Copyright © 2024 Tymoteusz Przeperski