Więzienie, do którego za nielegalne posiadanie broni, można trafić nawet na 8 lat
Przestępcy często posiadają nielegalną broń palną
Na zdjęciu kobieta w kominarce, trzymająca nielegalną broń palną
12 marca 2024

VI. Metodologia

 

Artykuł został napisany na podstawie analizy 238 prawomocnych wyroków skazujących, zapadłych w polskich sądach w latach od 2019 do 2023 roku. Wyroki dotyczyły osób skazanych wyłącznie na podstawie art. 263 § 2 KK. Przeanalizowane wyroki zostały opublikowane w systemie informacji prawnych LEX oraz Centralnej Bazie Orzeczeń Sądowych.

 

VII. Podsumowanie

 

Granice kary, którą można orzec za przestępstwo nielegalnego posiadania broni, są bardzo szerokie, wszak inaczej sąd będzie się zapatrywał na nierozważnego kolekcjonera militariów, a inaczej na członka zorganizowanej grupy przestępczej. Jednak niezależnie od okoliczności, będąc oskarżonym o popełnienie czynu zabronionego określonego w art. 263 § 2 KK, tj. nielegalnego posiadania broni, bezwzględnie należy skontaktować się z radcą prawnym lub adwokatem specjalizującym się w prawie broni i amunicji. Masz pytania dotyczące posiadania lub posługiwania się bronią? Skontaktuj się, zemną kontakt@perspektywapraw.pl.

 

autor:

Tymoteusz Przeperski

prawnik, twórca bloga PerspektywaPrawa

więcej o mnie znajdziesz tutaj.

 

IV. Kara grzywny

 

Sądy nieczęsto, bo tylko w 5% spraw orzekały za nielegalne posiadanie broni karę grzywny. Średnio sądy decydowały w sprawach z art. 263 § 2 KK o nałożeniu kary grzywny w wysokości 5 000,00 zł.

 

V. Kara pozbawienia wolności

 

Najsurowszy rodzaj kary tj. kara bezwzględnego pozbawienia wolności za nielegalne posiadanie broni była orzekana w około 10 % analizowanych przez nas prawomocnych wyroków. Średnio nielegalni posiadacze broni byli skazywani na 2 lata i 6 miesięcy pozbawienia wolności.

II. Warunkowe zawieszenie wykonania kary

 

Warunkowe zawieszenie wykonania kary może zostać zastosowane, jeżeli kara orzeczona za popełnienie czynu zabronionego nie przekracza roku, a taka forma kary będzie wystarczające dla osiągnięcia wobec sprawcy celów kary, w szczególności zapobieżenia powrotowi do przestępstwa. Instytucję tą można zastosować tylko wobec sprawców, którzy nie byli wcześniej skazani na karę pozbawienia wolności.

Statystyka pokazuje, że polskie sądy orzekają warunkowe zawieszenie wykonania kary w przypadku 60 % wyroków skazujących za popełnienie czynu zabronionego nielegalnego posiadania broni.

 

III. Kara ograniczenia wolności

 

Kara ograniczenia wolności polegająca na zobowiązaniu skazanego do wykonywania prac społecznych, była orzekana stosunkowo rzadko w przypadku popełnienia przestępstwa nielegalnego posiadania broni.

Za popełnienie czynu zabronionego z art. 263 § 2 KK kara ograniczenia wolności zapadała w około 2 % spraw rozpoznawanych przez sądy.

I. Przestępstwo nielegalnego posiadania broni

 

Art. 236 § 2 Kodeksu karnego wskazuje, iż „Kto bez wymaganego zezwolenia posiada broń palną lub amunicję, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.”

Przestępstwo nielegalnego posiadania broni może być popełnione z zamiarem bezpośrednim polegającym na tym, że sprawca zamierza wejść w posiadanie broni, nie mając pozwolenia, jaki z zamiarem pośrednim polegającym na tym, że sprawca nie wie, czy jest uprawniony do posiadania danej jednostki broni, jednak pomimo tego wchodzi w jej posiadanie, decydując się na podjęcie ryzyka. Należy podkreślić, że brak znajomości przepisów prawa, poza wyjątkowymi okolicznościami nie będzie stanowić podstawy do orzeczenia, że sprawca nie popełnił czynu zabronionego określonego w art. 263 § 2 KK, gdyż działał nieumyślnie.

Do popełnienia czynu zabronionego polegającego na nielegalnym posiadaniu broni, konieczne jest wejście sprawcy w posiadanie broni, na którą zgodnie z Ustawą o broni i amunicji wymagane jest pozwolenie lub broni, której w ogóle nie można posiadać do użytku prywatnego na terenie RP.

Aby zdefiniować pojęcie „posiadania broni” warto odnieść się do wyroku Sądu Najwyższego z dnia 13 sierpnia 1993 roku, sygn. akt WR 107/93, który wskazuje, iż „posiadaniem” broni palnej lub amunicji w rozumieniu art. 286 k.k. jest każde władanie nimi, jeżeli tylko towarzyszy sprawcy taki zamiar, nawet bez chęci zatrzymania tych rzeczy na własność.

Jakie kary orzekają sądy za nielegalne posiadanie broni palnej?

Nielegalne posiadanie broni palnej stanowi czyn zabroniony określony w art. 263 § 2 Kodeksu karnego, za którego popełnienie grozi kara pozbawienia wolności w przedziale od 6 miesięcy do 8 lat. Powyższe „widełki” są dosyć szerokie, a kara za popełnienie kontentego czynu zabronionego zależna jest od postawy samego sprawcy czynu (np. jego niekaralność lub współpraca z organami ścigania) oraz okoliczności jego popełnienia (np. ilość posiadanej przez sprawcę broni czy też jej przeznaczenie). Często oskarżony zadaje swojemu obrońcy pytanie, jaka kara grozi mu za zarzucone przestępstwo. Radca prawny lub adwokat będzie walczył o jak najniższy wymiar kary dla klienta, jednak ciężko mu prognozować wysokość kary, która zostanie orzeczona w przypadku zapadnięcia wyroku skazującego. 

Z tego względu przeanalizowaliśmy prawomocne wyroki polskich sądów i wyliczyliśmy średni wymiar kary, orzekanej za nielegalne posiadanie broni, tj. czyn zabroniony określony w art. 263 § 2 Kodeksu karnego. Analiza ta nie stanowi prognozy wyroków, jakie mogą zapadać w indywidualnych sprawach, jednak wierzymy, że pozwoli ukazać obraz realnych kar grożących za nielegalne posiadanie broni palnej w Polsce.

 

Spis treści:

I. Przestępstwo nielegalnego posiadania broni

II. Warunkowe zawieszenie wykonania kary w przypadku nielegalnego posiadania broni

III. Średni wymiar kar ograniczenia wolności za popełnienie przestępstwa z art. 263 § 2 KK

IV. Średni wymiar kar grzywny za popełnienie przestępstwa z art. 263 § 2 KK

V. Średni wymiar kar pozbawienia wolności za popełnienie przestępstwa z art. 263 § 2 KK

VI. Metodologia

VII. Podsumowanie

 

Logo bloga PerspektywaPrawa

PerspektywaPrawa

Twoje prawa, nasza pasja

 

Logo strony internetowej PerspektywaPrawa

Perspektywa Prawa

blog autorstwa

Tymoteusza Przeperskiego

 

Polityka prywatności

Copyright © 2024 Tymoteusz Przeperski