Logo bloga PerspektywaPrawa

PerspektywaPrawa

Twoje prawa, nasza pasja

 

PRAWO CYWILNE

Prawo cywilne dotyczy prawa handlowego, prawa rodzinnego i prawa małżeńskiego.

 

Prawo cywilne to w mojej ocenie esencja systemu prawnego, ponieważ oddziałuje na codzienne życie każdego z nas. W tym miejscu znajdziesz wpisy dotyczące międzyludzkich spraw występujących na gruncie prawa cywilnego, takich jak umowy, sprawy rodzinne czy relacje gospodarcze.

 

BLOG PRAWO CYWILNE | WZORY PISM W SPRAWACH CYWILNYCH

 

 

BLOG PRAWO CYWILNE

02 lutego 2024
Ubezwłasnowolnienie to instytucja prawa, która powszechnie jest bardzo negatywnie kojarzona. Podczas rozmowy o możliwości ubezwłasnowolnienia bliskiej osoby ludzie często wpadają wręcz w oburzenie. Bierze się to z tego, że kojarzymy
19 stycznia 2024
Dobra osobiste to pojęcie, które od czasu do czasu pojawia się w mediach. Z tego względu utożsamiane jest ono z nieprawdziwym oczernianiem osoby lub ogólnym mówieniem o niej źle. Faktycznie

WZÓR  WNIOSKU O PRAWNIKA Z URZĘDU

W każdym moim wpisie staram się przypominać, że w każdej sprawie prawnej warto udać się po pomoc do profesjonalisty. Mój niegdysiejszy mentor, wieloletni sędzia a następnie adwokat mawiał „sądy nie są dla ludzi, tylko dla prawników”. W tym stwierdzeniu jest dużo racji, gdyż skomplikowanie polskiego systemu prawnego może doprowadzić do sytuacji, gdzie nawet osoba o bardzo dużym zasobie wiedzy ogólnej, jednak nie będąca prawnikiem przegra sprawę ze względu na brak znajomości procedury.

Jako praktyk znam ceny usług prawnych i wiem, że nie każdego stać na zatrudnienie profesjonalnego pełnomocnika. Zarówno adwokaci i radcowie prawni wykonują zawód zaufania publicznego, dlatego brak środków finansowych nie może oddzielać obywatela od ich pomocy. Z tego względu osoby, których nie stać na zapłacenie wynagrodzenia prawnikowi mogą złożyć wniosek o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego z urzędu.

Do pomocy prawnika z urzędu uprawniona jest każda osoba fizyczna, która wykaże, że nie jest w stanie ponieść kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego bez uszczerbku na majątku niezbędnym do utrzymania jej samej i jej rodziny. O przyznanie pełnomocnika z urzędu może ubiegać się zarówno strona powodowa, jaki pozwana, w każdej sprawie cywilnej i rodzinnej. Wniosek może być złożony na piśmie lub ustnie do protokołu i składa się go w sądzie, w którym toczy się lub ma zostać wytoczona sprawa.

Często krąży mit, że prawnik z urzędu się nie stara, jednak jest to nieprawda. Zarówno radca prawny jaki adwokat, zgodnie z zasadami etyki zawodowej powinien tak samo starać się w sprawie klienta komercyjnego, jaki klienta z urzędu. Sam pracując zarówno w kancelarii radcy prawnego jaki adwokata, nigdy nie spotkałem się z sytuacją, aby klient z urzędu był traktowany w gorszy sposób.

Pamiętaj, zawartość twojego portfela nie definiuje twojej godności, dlatego nie bój się skorzystać z pomocy prawnika z urzędu. Poniżej znajdziesz bezpłatny, interaktywny wzór, który pomoże Ci w szybki sposób przygotować wniosek o przyznanie prawnika z urzędu.

Do wniosku musisz załączyć oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania, sporządzone według wzoru stanowiącego załącznik do Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 kwietnia 2010 roku.

 

BEZPŁATNY WZÓR WNIOSKU O USTANOWIENIE RADCY PRAWNEGO LUB ADWOKATA Z URZĘDU W FORMACIE PDF

 

WZÓR OŚWIADCZENIA O STANIE RODZINNYM, MAJĄTKU, DOCHODACH I ŹRÓDŁACH UTRZYMANIA OSOBY FIZYCZNEJ UBIEGAJĄCEJ SIĘ O USTANOWIENIE ADWOKATA LUB RADCY PRAWNEGO

Prawo cywilne to najpowszechniejsza dziedzina prawa, z którą każdy człowiek, prędzej czy później będzie miał odczynienia. Pomimo że sprawy cywilne dotyczą naszej codzienności samodzielny udział w postępowaniu, może być trudny. Najlepszym wyborem będzie skorzystanie z pomocy radcy prawnego lub adwokata, jednakże dla tych, którzy z różnych powodów nie chcą lub nie mogą skorzystać z takiej opcji, przygotowaliśmy dla naszych czytelników interaktywne wzory pism w sprawach z zakresu prawa cywilnego.

 

WZORY PISM W SPRAWACH CYWILNYCH

 

Logo strony internetowej PerspektywaPrawa

Perspektywa Prawa

blog autorstwa

Tymoteusza Przeperskiego

 

Polityka prywatności

Copyright © 2024 Tymoteusz Przeperski